Co robić, gdy rosną ceny a inwestycja jest w trakcie realizacji
W przypadku braku zgody zamawiającego na podwyższenie wynagrodzenia, w związku z wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności takich jak: wojna, pandemia, wzrost cen, wykonawca może podjąć przewidziane prawem działania, by zminimalizować straty.
Obok wcześniejszych problemów związanych z epidemią Covid-19, trwający obecnie konflikt zbrojny w Ukrainie pociąga za sobą konsekwencje silnie odczuwalne dla wykonawców inwestycji budowlanych. Sankcje, ograniczony dostęp do surowców, przerwanie łańcuchów dostaw, jak również istotny odpływ pracowników z Ukrainy skutkują ograniczeniem dostępności oraz znacznymi wzrostami cen materiałów budowlanych i innych środków produkcji. Aktualnie koszty niezbędne do zrealizowania inwestycji okazują się być znacznie wyższe niż koszty zakładane na etapie składania oferty czy zawierania umowy (>patrz ramka). Eksperci zgodnie wskazują że w 2022 roku, nadal spodziewać można się dalszego wzrostu cen, któremu sprzyja wysoka inflacja, czy chociażby wzrosty cen paliw, energii oraz zaburzenia w łańcuchach dostaw, wpływające na dostępność produktów.
Brak zgody zamawiającego na zmianę umowy
Bardzo często realizacja inwestycji budowlanych w zmienionych wskutek nieprzewidywalnego wzrostu cen warunkach bez dokonania zmiany umowy w dostosowującej jej treść do aktualnej sytuacji rynkowej wiąże się z poniesieniem rażącej straty przez wykonawcę, co (w zasadzie) powinno skutkować podjęciem przez strony negocjacji w celu doprowadzenia do zmiany treści umowy w sposób przywracający pierwotną równowagę kontraktową. Kiedy jednak inwestor nie zgadza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta